B Szkoła Podstawowa w Boguszach - Program „Przyjaciele Zippiego” .

28 stycznia 2018 10:50 | Aktualności

Program „Przyjaciele Zippiego” .

Od grudnia w naszej szkole uczniowie klas 0-3 realizują program pt. „Przyjaciele Zippiego”.

Program „Przyjaciele Zippiego” ma na celu promocję zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia małych dzieci, poprzez rozwój ich umiejętności komunikacyjnych i społecznych, ułatwiających dobre funkcjonowanie w grupie, nawiązywanie przyjaźni, radzenie sobie z problemami i trudnościami. Został stworzony specjalnie dla dzieci 5-8 letnich o różnym poziomie umiejętności. Uczy dzieci jak radzić sobie z codziennymi problemami, jak nazywać uczucia i o nich rozmawiać. Zajęcia prowadzi Justyna Kondrat.

Program uczy dzieci:

• Jak określać własne uczucia i jak o nich rozmawiać

• Jak mówić to, co chce się powiedzieć

• Jak słuchać uważnie

• Jak prosić o pomoc

• Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie

• Jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem

• Jak mówić przepraszam

• Jak radzić sobie z prześladowaniem

• Jak rozwiązywać konflikty

• Jak radzić sobie ze zmianą i stratą, miedzy innymi ze śmiercią

• Jak adaptować się do nowych sytuacji

• Jak pomagać innym

W programie „Przyjaciele Zippiego” nie mówimy dzieciom, co mają robić. Zamiast tego, zachęcamy je do zastanowienia się nad sytuacją i wymyślania własnych rozwiązań problemów. Dzieci ćwiczą dobieranie rozwiązań, które nie tylko pomagają im, ale również uwzględniają dobro innych.

Program „Przyjaciele Zippiego” powstał we współpracy psychologów z Uniwersytetów w Kanadzie, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Właścicielem programu jest angielska organizacja charytatywna „Partnerstwo dla Dzieci” – „Partnership for Children” PFC www.partnershipforchildren.org.uk.